خدمات کاردرمانی جسمی، حرکتی و ذهنی برای توانبخشی کودک و بزرگسال

پزشک در جلسه‌ی کاردرمانی عملکرد فیزیکی و روانی و توانایی فرد برای انجام کارهای روزانه و ضروری را ارزیابی می‌کند. آن‌ها محدوده حرکت، قدرت، احساس، تعادل، هماهنگی حرکتی و شناخت فرد را تعیین می‌کنند تا مشخص شود مشکل از کجاست. علاوه بر این، در کاردرمانی، پزشک خانه و محیط کار بیمار را برای ارزیابی قابلیت دسترسی و ایمنی این مناطق بررسی می‌کند. اقدامات خاص درمانی مورداستفاده بر اساس نیازهای فردی و علایق او در نظر گرفته می‌شود. پس از مصاحبه، بررسی آزمون‌های خاص برنامه‌ای از فعالیت‌ها و دستورالعمل‌ها با هدف خاص برای فرد طراحی می‌شود. درمان به‌صورت فردی یا به‌عنوان بخشی از درمان گروهی انجام می‌شود.

متخصص طب فیزیکی در جلسات کاردرمانی آموزش لازم برای تمرینات عمومی تقویتی و کششی سیستم عضلانی را ارائه می‌دهد. پزشک ممکن است فردی را برای بهبود هماهنگی حرکت تمرین دهد و افرادی که احساس ناخوشایند در ناحیه فوقانی بدن را تجربه کرده‌اند، تحت آموزش‌هایی برای رفع درد عصبی و ناراحتی‌های عضلانی قرار دهد. افراد ممکن است پس از آسیب یا بیماری به تمرینات خودمراقبتی روزانه مشغول شوند و ممکن است راهکارهایی برای مدیریت کارهای خانه مانند برنامه‌ریزی کارهای خانه برای کاهش میزان انرژی مصرفی را برنامه‌ریزی کنند. افراد همچنین روش‌های سازگاری با کار، مانند استفاده از صفحه‌کلید ارگونومیک برای افزایش بهره‌وری درحالی‌که از فشار به بالاتنه جلوگیری می‌شود، را یاد بگیرند. آن‌ها ممکن است برای انجام فعالیت‌هایی مانند راندن صندلی چرخ‌دار در مغازه نیز آموزش ببینند و یاد بگیرند که چگونه نواقص تفکری و شناختی را جبران کنند؛ مثلاً از آن‌ها خواسته می‌شود تا کارهایشان را یادداشت کنند تا فراموش نکنند. در جلسات کاردرمانی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی سامان، می‌توانید مهارت‌های زیادی برای مقابله با اثرات بیماری‌تان و تسریع بخشیدن به روند بهبودتان کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی 02188612551 تماس حاصل فرمایید.

کاردرمانی چیست؟


کاردرمانی تخصص سلامت و توان‌بخشی است. پزشک با افراد با مشکلات جسمی، رشدی، اجتماعی یا عاطفی که برای زندگی نیاز به کمک تخصصی دارند، کار می‌کند تا بتوانند زندگی مستقل، مولد و رضایت‌بخش داشته باشند. پزشک از "کاردرمانی" برای آموزش خود-مراقبتی، کار و بازی (فعالیت‌های اوقات فراغت) برای افزایش استقلال، پیشرفت و جلوگیری از ناتوانی استفاده می‌کند.

علم کاردرمانی چیست؟


علم کاردرمانی یک‌رشته جدید است که اطلاعات علمی در مورد کاردرمانی یا فعالیت‌هایی که از کاردرمانی حمایت می‌کنند، فراهم می‌کند. علم کاردرمانی چگونگی فعالیت‌هایی که نیازهای افراد و جوامع را برآورده می‌کنند و اهمیت و هدف آن‌ها را برای زندگی بررسی می‌کند. این علم نشان می‌دهد که چگونه فعالیت‌ها در الگوهای فردی و متفاوت کاردرمانی تغییراتی را ایجاد می‌کند. این علم شبیه چگونگی کاربرد جامعه‌شناسی در کارهای اجتماعی و زیست‌شناسی در پزشکی است.

خدمات کاردرمانی


کاردرمانی افراد را در یادگیری کارهایی که می‌خواهند و باید در طول زندگی روزمره خود انجام دهند کمک می‌دهد. در بسیاری از بیماران، پس از آسیب یا بیماری، کاردرمانی لازم است تا به آن‌ها کمک کند تا به زندگی گذشته خود بازگردند. در ادامه 10 مزیت کاردرمانی در سالمندان بیان‌شده است.

پیشگیری از افتادن

افتادن از مشکلات بزرگ برای افراد مسن است. خوشبختانه کاردرمانی به بیمار کمک می‌کند تا از تمام خطرات سقوط که او را محاصره می‌کند آگاه شود. به بیمار آموزش داده می‌شود تا درحالی‌که فعالیت‌هایش را ادامه می‌دهد از اعمالی که خطر سقوط دارند اجتناب کند.  پزشک همچنین می‌تواند تمرینات تعادل و تمرینات عضلانی را آموزش دهد.

تقویت روحی

کاهش قدرت روحی و روانی مرتبط با افزایش سن اغلب اجتناب‌ناپذیر و بسیار وحشتناک به نظر می‌رسد. بااین‌حال، مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات ذهنی در پیشگیری یا تأخیر در تأثیر این شرایط نقش دارند. خوشبختانه، متخصصان کاردرمانی هدف درمان را سلامت روانی قرار می‌دهند و برای بازگرداندن قدرت مغز و ذهن بیماران تلاش می‌کنند.

سپری کردن دوران پیری در خانه

بسیاری از افراد سالخورده با افزایش سن و کاهش استقلال قادر به ادامه زندگی در خانه خود نیستند. کاردرمانی به سالمندان کمک می‌کند تا با ایجاد ارتباط و مشارکت با دیگر افراد مسن، مراقب خانواده و اعضای جامعه بتوانند دوران سالمندی را در خانه خود سپری کنند.

ایمن‌تر کردن خانه

خانه سالمندان بدون کمک متخصص کاردرمانی می‌تواند منطقه مرگ محسوب شود. درمانگر می‌تواند به فرد کمک کند ابزار ایمنی، مانند نرده مخصوص دستگیره، دستگیره‌ها و وان مخصوص افراد ناتوان را در خانه‌اش نصب کند. این توصیه‌های اصلاحی می‌تواند باعث ایجاد زندگی مستقل و جلوگیری از حوادث خطرناک شوند.

بهبود سلامت

درمانگر سعی می‌کند تا کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد و به فرد کمک  کند احساس راحتی بیشتری داشته باشد. درمانگر سالمندان را در مورد چگونگی تغییر زندگی روزمره خود برای افزایش طول عمر، غلبه بر ترس و هدایت شیوه زندگی سالم‌تر آموزش می‌دهد.

آموزش و آگاهی

بسیاری از سالمندان آموزش و آگاهی لازم که به آن‌ها کمک کند تا مستقل باقی بمانند را دریافت نمی‌کنند.  درمانگر این دانش را به فرد ارائه می‌دهد تا بتواند از این نکات و استراتژی‌ها در زندگی روزمره خود استفاده کند. این آموزش‌ها می‌توانند به سالمندان مبتلابه نقص دید و شنوایی و محدودیت‌های حرکتی برای جلوگیری از افتادن و حفظ انرژی کمک کنند.

رهایی از نیاز به دیگران

مراقبت از سالمندانِ نیازمند کار سختی است اما خوشبختانه درمانگر می‌تواند به کاهش برخی از این فشارها کمک کند.  متخصص کاردرمانی با عزیزان کار می‌کند تا به آن‌ها در تصمیم‌گیری‌های بهتر در مورد نیازهای مراقبتی روزانه کمک کند. همان‌طور که درمانگران به بزرگ‌سالان یادمیدهند که چگونه به‌طور مستقل زندگی کنند، آن‌ها همچنین افراد مسن را به نحوی آموزش می‌دهند تا از ابزار کمکی و کمک سایرین بی‌نیاز شوند و بتوانند زندگی خود را اداره کنند.

توصیه‌هایی برای بیماران آلزایمری

متأسفانه، کاردرمانی همیشه نمی‌تواند پیشرفت زوال عقل را متوقف کند. هنگامی‌که بیمار دیگر نمی‌تواند به‌طور مؤثر ارتباط برقرار کند، درمانگر می‌تواند حداقل توصیه‌هایی را ارائه کند تا زندگی‌شان را راحت‌تر ادامه دهند. آن‌ها می‌توانند پیشنهاد‌هایی برای داشتن غذاهایی با بافت نرم، موسیقی آرامش‌بخش یا تمرینات کششی برای از بین بردن درد ارائه دهند.

کمک‌های توان‌بخشی

پس از جراحی، بسیاری از سالمندان به‌طور کامل ناتوان می‌شوند و تا زمانی که بهبودی یابند توانایی انجام کارهایشان را از دست می‌دهند. مشاوره با درمانگر حرفه‌ای می‌تواند به بهبود روند درمان آن‌ها کمک کند و آن‌ها را به زندگی عادی خود بازگردانند. درمانگر می‌تواند پیشنهاد‌هایی را در مورد چگونگی انجام فعالیت‌های روزمره درحالی‌که بیمار محدودیت حرکت دارد، ارائه دهد.

انجام فعالیت‌های روزمره زندگی

گاهی اوقات فرد احساس می‌کند که هرروز زندگی سخت‌تر از قبل می‌شود. کاردرمانی چگونگی لباس پوشیدن، تغذیه، رانندگی، حضور در اجتماع، مدیریت خانه و حتی انجام کارهای داوطلبانه را به سالمندان می‌آموزد اگرچه مشکلات زیادی ممکن است در بین راه وجود داشته باشد. متخصص کار درمان مشکلات رایج سالمندان مانند درد مزمن یا آرتروز را در نظر می‌گیرند و روش‌هایی را به فرد یاد می‌دهند بدون صرفه نظر کردن از کارها و فعالیت‌های شاد و انرژی‌بخش، با مشکلات کنار آید.

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی در توان‌بخشی کودکان مبتلابه فلج مغزی،  اوتیسم، سندروم داون، بیش‌فعال و کم‌توان ذهنی برای راه رفتن و انجام کارهای دیگر کمک می‌کند.

  • کمک به کودکان در دستیابی به نقاط عطف رشد خود مانند مهارت‌های حرکتی خوب و هماهنگی دست و چشم.
  • آموزش و درگیر کردن والدین، مراقبین و دیگران برای تسهیل رشد طبیعی و یادگیری کودکان.

آیا کاردرمانی همانند فیزیوتراپی است؟


خیر، کاردرمانی و فیزیوتراپی یکسان نیستند. متخصص کاردرمانی به افراد در همه سنین (از نوزادان تا سالمند) که دچار بیماری یا ناتوانی در انجام دادن کارهای مهم و حیاتی خود مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، فعالیت‌های مربوط به مدرسه و کار هستند، کمک می‌کند.  کار درمانگر با ایجاد تغییر در مسائل محدودکننده افراد ناتوان به آن‌ها کمک می‌کند. این محدودیت‌ها شامل محیط فرد، وظایف او و یا مهارت‌های موردنیاز برای انجام کار او می‌شود که ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند. کار درمانگران برای آموزش افرادی که دارای بیماری‌های روانی یا مشکلات عاطفی مانند افسردگی یا استرس هستند نیز آموزش‌دیده‌اند.