درمان کمردرد، دیسک کمر و سیاتیک در بارداری

برای زنان باردار، کمر درد در بارداری یک موضوع کم اهمیت و پیش پا افتاده نیست. در صورت اصلاح نشدن درد، حاملگی می‌تواند تاثیر منفی بر زندگی روزمره شما، از احتمال از دست دادن زمان برای کار گرفته تا دشوارتر کردن زایمان، داشته باشد. کمر درد در طول حاملگی شما می‌تواند مشکلی ایجاد کند که تا مدت طولانی پس از زایمان ادامه می‌یابد.

در حالی که کمر درد در دوران بارداری نسبتا رایج است، قطعا به عنوان بخشی از روند و مرحله بارداری پذیرفته نمی‌شود. برای کمک به اینکه تا آنجا که می‌شود بارداری خوب و زایمان آسان‌تری داشته باشید، کمر درد باید همیشه هرچه سریع‌تر درمان شود و در طول بارداری کنترل شود. کمر درد در دوران بارداری دلایل زیادی مانند تغییرات هورمونی، وزن اضافی و تغییر در مرکز جاذبه دارد.

مصرف دارو و بسیاری از درمان‌ها همچون جراحی برای رفع کمر درد در بارداری می‌تواند بسیار خطرناک باشد. از این رو مناسب‌ترین درمان برای کمر درد بارداری استفاده از طب فیزیکی می‌باشد. متخصص طب فیزیکی با روش‌هایی چون ماساژ، طب سوزنی، درمان دستی و ورزش‌های مناسب به کاهش درد کمر مادران باردار کمک می‌کند. در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی سامان انواع درمان‌های خاص برای رفع کمر درد در زنان باردار ارائه می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌ 02188612551 تماس حاصل فرمایید.

انواع و علائم کمردرد در بارداری


درد پایین کمر

درد پایین کمر در دوران بارداری به طور کلی در بالای دور کمر در مرکز کمر قرار دارد. این درد پایین کمر در بارداری ممکن است همزمان با ساتع شدن درد به ساق پاها و کف پاها باشد، و یا ممکن است با چنین رویدادی همراه نباشد.

سیاتیک

هنگامی که درد کمر به باسن و ران‌ها ساتع می‌شود، اغلب با سیاتیک، یک عارضه‌ی نسبتا غیر معمول و نادر، اشتباه گرفته می‌شود. سیاتیک واقعی در دوران بارداری، که می‌تواند ناشی از فتق دیسک یا دیسک برآمده در قسمت پایین ستون فقرات باشد، تنها در حدود 1 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر سیاتیک دارید، درد پای شما معمولا شدیدتر از کمر دردتان است. شما احتمالا درد را در زیر زانو هم احساس خواهید کرد، و حتی ممکن است درد به کف پا و انگشتان پایتان نیز ساتع شود. و احتمالا احساس سوزش، و سوزن سوزن شدن در پاها یا احتمالا بی‌حسی خواهید داشت.

با درد شدید عصب سیاتیک، ممکن است در ناحیه کشاله ران یا ناحیه تناسلی نیز دچار بی‌حسی باشید. شما حتی ممکن است متوجه شوید که ادرار کردن یا دفع برایتان دشوار است.

درد لگن

درد لگن عقبی در بارداری می‌تواند به قسمت پایین، باسن، و قسمت پایین عقبی (در پشت) ران‌ها گسترش یابد، و معمولا زیر زانوها ساتع نمی‌شود. این عارضه می‌تواند با درد شرمگاهی همراه باشد. درد به سرعت با استراحت حل نخواهد شد و سفتی در صبح نیز ممکن است وجود داشته باشد.

درد زایمان

مهم است توجه داشته باشید که درد زایمان نوعی درد متفاوت است. این درد مشابه انقباض و گرفتگی شدید قاعدگی است و دارای ویژگی‌های زیر است:

 • درد ماندگار است.
 • شدت و تکرار در طول مدت کوتاهی افزایش می‌یابد.
 • با میزان فعالیت شما تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد (در حالی که کمر درد همراه با بارداری اغلب ناشی از فعالیت است).

دلایل


تغییرات رایج ناشی از بارداری که می‌تواند باعث کمر درد شود عبارتند از:

 • افزایش وزن: بارداری می‌تواند باعث شود یک چهارم وزن بدنتان وزن اضافه کنید، و بر روی کمر و دیگر ساختارهای متحمل وزن فشار اضافه می‌کند.
 • مرکز گرانش در دوران بارداری تغییر می‌کند: اضافه وزن ثانوی، وزن معمولا به صورت قدام (در جلو) و همچنین خلفی (پشت) حمل می‌شود. این تغییر در مرکز جاذبه باعث ایجاد مورد زیر می‌شود:
 • آزاد شدن ناگهانی هورمونی: هورمون‌های مرتبط با بارداری می‌توانند با ایجاد سستی مفصل، به ویژه در لگن، باعث به وجود آمدن مشکلات شوند. این آزاد شدن ناگهانی هورمونی، همراه با وزن اضافی و تغییر در مرکز جاذبه، موجب کاهش حمایت مفصل می‌شود.

فعالیت‌ها

برخی از این عوامل یا همه‌ی آنها می‌توانند باعث درد بارداری در قسمت پایین یا کمر لگن خلفی شوند به ویژه در فعالیت‌هایی که بارگیری نامتقارن ستون فقرات، لگن و باسن را ایجاد می‌کند. فعالیت‌های رایجی که در حالت ناهموار و ناجور روی ستون فقرات ایجاد م‌یشود عبارتند از:

 • پیاده‌روی و دویدن
 • غلت خوردن روی تخت
 • خم شدن به جلو
 • چرخیدن
 • بلند کردن
 • از پله بالا و پایین رفتن

درمان کمر درد در بارداری


گرما و سرما

گرما یا سرما را امتحان کنید. شواهدی مبنی بر این وجود دارد که گرما ممکن است تسکین دهنده کوتاه مدت باشد. غوطه‌ور شدن در وان گرم (نه داغ) نیز می‌تواند آرامش ‌بخش باشد. شما همچنین می‌توانید یک کیف آبجوش یا بطری آب گرم را در پایین کمر خود قرار دهید. اگر چه شواهد مستحکمی مبنی بر اینکه سرما بتواند تسکین دهنده باشد وجود ندارد، استفاده از یک بسته‌ی یخ آسان است و اگر گرما در تسکین درد به شما کمکی نکند، ارزشش را دارد که این روش را امتحان کنید. این که از گرما استفاده می‌کنید یا سرما، بسته یا بطری را با یک پارچه نازک برای محافظت از پوست خود بپوشانید.

ماساژ

ماساژ بگیرید. ماساژ پیش زایمانی توسط یک متخصص آموزش دیده ممکن است باعث ایجاد تسکین و آرامش شود. متناوبا، از همسر یا دوستتان بخواهید به آرامی کمرتان را بمالند یا ماساژ دهند. ماساژ می‌تواند گردش خون را افزایش دهد و ماهیچه‌های کمر را شل کند.

طب سوزنی

طب سوزنی برای قرن‌ها انجام شده است و در طول بارداری به طور کلی امن و بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. در طول دوران بارداری، طب سوزنی برای درمان درد لگن و کمر و همچنین جلوگیری از تهوع استفاده می‌شده است. در حالی که طب سوزنی ممکن است یک درمان مکمل مناسب برای برخی ناراحتی‌های معمول در دوران بارداری باشد، نباید برای درمان بیماری‌های جدی مورد استفاده قرار گیرد.

ورزش

هنگامی که کمرتان آسیب می‌بیند، ممکن است بیشتر دوست داشته باشید در رختخواب باشید تا اینکه بخواهید ورزش کنید، اما مدت طولانی را در رختخواب سر نکنید. استراحت مطلق طولانی مدت برای کمردرد بارداری کارآمد نیست، و حتی ممکن است باعث بدتر شدن مشکل شود. در واقع ورزش ممکن است تنها چیزی باشد که شما نیاز دارید.

قبل از شروع یک برنامه تمرینی با پزشک خود مشورت کرده و بررسی کنید زیرا ممکن است در برخی موارد مجبور به محدود کردن فعالیت خود باشید یا کلا قید ورزش کردن را بزنید. اگر قصد ورزش کردن دارید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آموزش وزنه برای تقویت عضلاتی که کمر و ساق پاها را پشتیبانی می‌کند، از جمله ماهیچه‌های شکمی
 • تمرینات کششی برای افزایش انعطاف‌پذیری در ماهیچه‌هایی که کمر و ساق پاهای شما را پشتیبانی می‌کنند. مراقب باشید به آرامی کشش دهید زیرا کشش خیلی سریع و یا بیش از حد می‌تواند فشار بیشتری بر روی مفاصل شما ایجاد کند، که در بارداری آزادتر و شل‌تر می‌شود. یوگا قبل از زایمان یکی از راه‌های خوب برای قابل انعطاف ماندن است، و همچنین می‌تواند تعادل شما را بهبود بخشد.
 • شنا یک ورزش عالی دیگر برای زنان باردار است زیرا باعث تقویت ماهیچه‌های شکم و کمر شما می‌شود و خاصیت شناوری آب باعث از بین رفتن فشار روی مفاصل و رباط‌ها می‌شود. در صورتی که در شهر شما کلاس تمرین شنا قبل از زایمان در دسترس است، ثبت نام کنید. این کار می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد، و تحقیقات نشان می‌دهد که تمرینات آب می‌تواند شدت درد کمر را در دوران بارداری کاهش دهد.
 • پیاده‌روی یکی دیگر از گزینه‌ها با تاثیر کم است که می‌توانید در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید پیاده‌روی را به سادگی به عنوان بخشی از روال روزانه خود قرار دهید.

بطور صحیح بنشینید و بلند شوید

 • راست بایستید. با تغییر بدنتان، این کار دشوارتر می‌شود، اما سعی کنید پایین تنه خود را به داخل بکشید و شانه‌ها را عقب نگه دارید. زنان باردار شانه‌هایشان را خمیده می‌کنند، و با رشد شکمشان کمر را قوس می‌دهند و قوز می‌کنند، که باعث ایجاد فشار بیشتر بر ستون فقرات می‌شود.
 • اگر بیشتر طول روز را نشسته‌اید، مطمئن شوید که صاف می‌نشینید. با پشتیبانی از پاها به وسیله زیرپایی می‌توانید از درد کمر جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید از یک بالشتک کوچک (به نام لومبار رول) پشت قسمت پایین کمر استفاده کنید. زیاد ننشینید. بلند شوید و حداقل هر یک ساعت یا بیشتر کمی راه بروید.
 • برای به حداقل رساندن فشار روی کمر، به جای خم شدن همیشه زانوها را خم کنید و چیزها را بلند کنید. دوران بارداری زمانی برای خطر کردن نیست پس اجازه دهید شخص دیگری اشیا و چیزهای سنگین را بلند کند و اشیا را در ارتفاع قرار دهید. از حرکات چرخشی و همچنین فعالیت‌هایی که نیاز به خم شدن و چرخیدن دارند، مانند جارو کشیدن و گردگیری کردن نیز اجتناب کنید. اگر هیچ کس دیگری برای انجام این کارها نیست، به جای چرخاندن یا کشش به سمت نقاط خارج از دسترس کل بدن خود را حرکت دهید.
 • هنگام خاج شدن از رختخواب مراقب باشید: پاها و باسن را هنگام غلط زدن به پهلو از زانو خم کنید، همانطور که قسمت پایین پاهایتان را به طرف لبه تخت آویزان می‌کنید، برای بالا کشیدن خود از آرنج‌ها استفاده کنید.
 • برای داشتن استراحت شبانه‌ی خوب، سعی کنید به پهلو بخوابید زانوها را خم کنید و بین پاهایتان بالشت بگذارید. با پیشرفت بارداری، از یک بالش دیگر برای حمایت از شکم خود استفاده کنید. برای پشتیبانی از کمر، یک تشک بلندتر اضافه کنید یا تشکتان را با یک تشک سفت‌تر عوض کنید.

کفش راحت

کفش‌های راحت بپوشید و مطمئن شوید که کفش شما دارای پشتیبانی قوس خوبی است. برای مدتی کفش‌های پاشنه بلند را کنار بگذارید، زیرا با رشد کردن شکم و تغییر کردن تعادل، کفش‌های پاشنه بلند حتی بدون ضربه هم حالت پرت شدن ایجاد می‌کند و شانس افتادن و سکندری خوردن را افزایش می‌دهند.